O wapnie nawozowym do upraw eko słów kilka
Używanie wapna jako nawozu pozwala m.in. użyźnić glebę oraz zapewnić jej odpowiednie nawodnienie i odpowiednią ilość tlenu. Jednak uprawy ekologiczne wymagają dużo większej dbałości i szczególnego dobierania nawozów. By zapewnić odpowiednią jakość uprawom należy wybrać wapno z certyfikatem ekologicznym. Czym się charakteryzuje ten typ wapna nawozowego?
Cechy wapna z certyfikatem ekologicznym
Wapno z certyfikatem ekologicznym ma pomóc zapewnić wysoką jakość plonów dzięki umożliwieniu regulowania odczynu gleby. To powoduje, że gleba ma odpowiednią strukturę fizyko-mechaniczną. Dodatkowo wapno z certyfikatem ekologicznym do gospodarstw ekologicznych musi być wapnem węglanowym. To ważne, ponieważ w uprawach eko nie powinno się stosować żadnych środków o gwałtownym i bardzo szybkim działaniu. Wapno węglanowe działa wolniej od innych rodzajów wapna, ale jego działanie jest takie samo – odkwaszają glebę.
Kolejnym atutem nawozów wapniowych w eko uprawach jest fakt, że dzięki jego odpowiedniej zawartości jest możliwe stworzenie gruzełkowatej struktury gleby, która umożliwia odpowiedni rozwój systemu korzeniowego roślin. Należy pamiętać, że w eko uprawach powinno się stosować tzw. wapnowanie zachowawcze.
W uprawach eko jako nawóz wapniowy stosuje się także po prostu kredę nawozową. Cechy, którymi powinno wyróżniać się wapno z certyfikatem ekologicznym są m.in. duża zdolność do wchłaniania wody i odpowiednia zawartość magnezu i wapnia. Dzięki temu zapewnia się glebie odpowiednią dawkę minerałów i witamin, które, które mają bardzo duży wpływ na jakość i ilość plonów. Dodatkowo pozwolą zapewnić wsparcie w stworzeniu odpowiedniej gruzełkowatej struktury gleby.
Jak wygląda proces nadawanie certyfikatu ekologicznego?
Wapno z certyfikatem ekologicznym, by mogło być używane w rolnictwie ekologicznym musi otrzymać certyfikat. By tak się stało wapno musi być przestawiane przez dwa lata, a odczyn gleby powinien być odpowiednio uregulowany. Badana odczynu można przeprowadzić w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej.