Szambo plastikowe – jak wybrać produkt odpowiedni do naszych potrzeb? 

Szambo plastikowe to jeden z obecnie wykorzystywanych sposobów na odprowadzanie ścieków w gospodarstwie domowym, które stoi na terenach niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej. Czym dokładnie jest produkt? Szambo plastikowe to zbiornik, który wykonany jest z tworzywa sztucznego. Jest to nowoczesny sposób na przechowanie nieczystości. W zależności od wybranego modelu oraz zużycia wody, szambo plastikowe może być jednokomorowe, dwukomorowe lub trzykomorowe. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak uzależniony tylko i wyłącznie od wyżej wymienionych czynników. Podejmując decyzje o zakupie nowoczesnego szamba plastikowego, należy wziąć pod uwagę jego zalety oraz kwestie związane np. z montażem lub kosztami inwestycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej, na temat tego czym kierować się podczas wyboru szamba plastikowego, przeczytaj poniższy artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy! 

Szambo plastikowe – jak wybrać odpowiedni produkt? 

Decydując się na zakup szamba plastikowego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników, które mogą mieć wpływ na efekt końcowy naszej małej inwestycji. Przede wszystkim, należy wybrać odpowiednie wymiary produktu. Zwróć uwagę na zużycie wody oraz potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Dodatkowo, nie możemy zapomnieć o powierzchni, na której umieszczone zostanie szambo plastikowe. Obecnie dostępne są małe szamba, które sprawdzą się zarówno na działkach o małych, jak i średnich wymiarach. Najczęściej jednak, klienci decydują się na zakup szamba o wymiarach dwóch, trzech, sześciu, ośmiu lub dziesięciu metrów sześciennych. Poszczególne modele mogą się różnić między sobą np. kształtem, dzięki czemu nawet na małej działce możemy wykorzystać szambo plastikowe o wymiarach np. ośmiu metrów sześciennych. Jeśli chodzi o koszty zakupu i montażu szamba, nie powinniśmy oszczędzać. Zróżnicowanie cenowe bierze się przede wszystkim z różnych pojemności poszczególnych modeli, ale także materiałów, które wykorzystano do stworzenia produktu. Jeśli więc zależy nam na wytrzymałym i solidnie wykonanym szambie, powinniśmy dokładnie przemyśleć zakup produktu z wyższej półki cenowej. 

Szambo plastikowe – zalety i wady produktu 

Tak jak każdy produkt dostępny na rynku, tak i szambo plastikowe posiada pewne wady i zalety, o których warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu. Główne zalety, które zachęcają do zakupu produktu to:

  • Szczelność – szambo plastikowe jest bardzo szczelne, dzięki czemu nieczystości przechowywane w zbiorniku, nie wpływają do gruntu lub wód gruntowych. 
  • Lekkość – szambo plastikowe najczęściej wykonuje się z polietylenu, który charakteryzuje się małą masą i niezwykłą trwałością. 
  • Trwałość – polietylen jest materiałem trwałym i odpornym na działanie substancji chemicznych. 

Jak widać, zalety szamba plastikowego przemawiają na jego korzyść, jednak istnieje pewna wada, która jest niezwykle ważną informacją podczas montażu. Mowa tu o słabej odporności na duże obciążenia. Choć producenci zazwyczaj podają informacje na temat grubości warstwy ziemi, która odpowiada za zasypanie zbiornika, klienci nie zawsze stosują się do tych zaleceń. Jeśli zależy Ci na wytrzymałej inwestycji, wybierz szambo, które zostało dodatkowo wzmocnione za pomocą specjalnych materiałów.